Krejčovský ateliér pro holky od 8 let

Splašené nůžky
Přihlásit se 2021/2022Přijít se podívat na zkoušku

Šití je umění, co frčí.

Pro holky, které chtějí šít a prostě nemůžou jinak. Pohodová domácí atmosféra. Šije se ručně i na šicím stroji a krok za krokem probouzí svoje návrhy do života. 

A

Co se ještě naučí?

 • Tvořit z textilu – od nápadu přes střih až k finálnímu výrobku.
 • Ovládat šicí stroj – k šicímu stroji si sednou už 2. lekci a krok za krokem se ho učí používat.
 • Šít a zdobit originální doplňky a oblečky.
 • Složitější techniky šití na stroji – zipy, tašky, kapsičky, halenky, sukně, legíny..
 • Vypracovávat návody, podle kterých pak můžou šít samy doma.
 • Spolupracovat ve skupině a podporovat se ve sdílení dovedností.

V čem jsou Splašené nůžky jiné?

 • Mění obyčejnou krejčovskou dílnu na sdílecí skupinu pro holky od 8-14 let.
 • Kurz otevírá prostor kreativitě a objevování sebedůvěry.
 • Žádné dlouhé teorie, hned praxe. Šicí stroj od 2. lekce.
 • Pravidla, která vytvářejí bezpečnou atmosféru a podporují sdílení dívek.
 • Každý rok je společné téma s návrhem několika možností vypracování projektu. Další projekty si dívky volí sami, podle svého zaměření.
 • Již 7 let zkušeností a propracovaná metodika práce, která pomáhá dívkám k úspěchu.

Jak kurz Splašené nůžky probíhá?

Setkání se tady a teď

Holky si připravují si portfolio – seznam projektů, díky kterému vědí, co mají rozpracované. Uvaříme čaj a společně vzpomínáme na uplynulý týden, to vše s maskotkou Splašených nůžek želvou Levandulkou.
Zajímavou sondou je, že zpočátku bývá pro dívky až nemožné, najít něco pozitivního na svém životě. Nakonec, čím déle chodí, tím více sdílí a tím více se těší právě na tuto část.

Otevíráme představivost

Ujasňujeme si jakou technikou budeme pokračovat v rozpracovaných projektech nebo vybíráme budoucí výtvor. Povídáme si o střihu, o tom, jaký bude postup šití a pomalu se přesouváme do fantazijního světa. Tam se vybírají látky, prohrabují knoflíky, třpytky, bavlnky.. Vzniká nápad a představivost dívek je v pohotovosti, připravená k tréninku.

Noření se do fáze FLOW

V této fázi bývá naprosté ticho, které přehluší jen dotaz nebo vrnění šicího stroje. Nápady se taví do reálné podoby. Jsme ponořené do stehů, soustředíme se na pečlivé stříhání, roztáčíme šicí stroje a všechno klape jako na drátkách. Výsledek závisí jen a jen na vlastních schopnostech a dávce trpělivosti.

Zpomalování

Trpělivost a poctivost při zpracování svých nápadů si připomínáme v každé lekci právě s želvou Levandulkou. Připomíná nám, že rychlost není jen vítězství a každá dívka ne jednou na vlastní kůži zažije, že pomalá a pečlivá práce má daleko lepší výsledky než překotnost, po které zůstávají jen oči pro pláč s páráčkem v ruce.
Ó, jaká životní lekce. I zenový mistr teď uznale pokyvuje hlavou.

Podpora spolupráce

Pracuje se samostatně, každá dívka na svém projektu, ale učíme se také spolupracovat. To třeba, když jedna ještě neumí udělat uzlík a jiná už ví, jak se navíjí spodní niť, tak to si potom pomůžeme. Naším cílem je cesta.

Relaxace

Užíváme si proces tvoření, kdy mysl relaxuje a odchází napětí. Holky se noří se do každého stehu a vytvářejí příběhy na taškách, textilních obrázcích, sukních, kapsičkách, dekoracích….prostě meditace.
Pro nás dospělé nejsou možná všechny stehy dokonalé, ale to vůbec nevadí. Kdo je, hoď kamenem!

Z

Probuzení do reality

Po lekci se uklízí a že je co! Nitě, odstřižky, rozmotané látky a vytahané krabice…tak to vypadá na konci kreativního procesu. Naštěstí holky už ví, kde mají věci své místo a nevěřili byste – často se perou i o smeták. Dokončené projekty se zapíšou do portfolia a v této fázi také “diskutujeme” za kolik bodů (rozuměj obtížnost) to bude. V průměru se dokončí 7 – 12 projektů za rok, právě podle stupně obtížnosti.

Přijďte se sami podívat!

Ceník 2020/2021

Katka byla už jako malá omotaná látkami a nitěmi v babiččině krejčovském salonu. Od ní také získala do vínku velkou školu staré poctivé krejčoviny. První oblečení si šila už na základce a stejně se to daří i holkám v kurzu. Její vášní jsou kapsičky všech druhů a velikostí. Stříhá kvůli nim džíny a po nocích je zdobí a vyšívá na míru podle přání příjemce.

Ukáže dívkám, jak uplatnit matematiku a geometrii při tvoření střihů. Podpoří jejich představivost při samotném šití, protože ví, že někdy těžké dopředu uvidět, že sešitím dvou nepravděpodobných částí vznikne něco pěkného a užitečného.

Její respektující přístup vytváří atmosféru, kde se dívky už 6. rokem nebojí být sami sebou. Má dlouholeté zkušenosti ze své koučovací praxe a dokáže být přirozenou podporou v jejich touze po svobodném vyjádření pomocí textilu.

Kateřina Hefny

lektorka Splašených nůžek, ředitelka EMY

Praktické informace ke kurzu

 

 

Všechno potřebné je k dispozici v ateliéru. Předchozí zkušenosti nejsou nutné, ale chuť a zápal tvořit ano!
Dokončení projektu může trvat i více lekcí, záleží na obtížnosti. „Rozdělané projekty“ se nechávají v ateliéru.
Kvalitní zpracování je důležité, ale větší prioritu má radost z tvoření.
Svačinka téměř vždy nutná, bačkory výhodou, lze si je nechat v ateliéru.

Vybírat můžete ze 3 termínů:

středa – 14.00 – 15.40

pátek – 13.30 – 15.10

pátek – 15.20 – 17.00

 

Přihlašování online v rozvrhu. Na začátku září ještě sladíme přesné časy a skupiny podle rozvrhů ve škole. Přihlášením si hlavně zajistíte místo v kurzu, protože zájemců je většinou více než naší kapacity.

Co se děje pod pokličkou?

 

Ve zkratce asi tak:

1. Když začínají, tak říkají: “Neumím na sobě najít nic dobrého?”
2. O tři roky později říkají začátečnicím: “Jo, to chápu, to jsem si taky myslela, když jsem začínala. Ale tady jsem se naučila to pěkný vidět, a říkat to i před ostatníma.”

Stejná slova, stejné příběhy. Splašené nůžky nejsou jenom šití nebo kurz ručních prací.

Tvoří oporu pro holky ve věku, kdy o všem pochybují. Naučí je uvidět v čem jsou dobré, pomůže jim uvědomit si, že dokážou něco navíc než je běžné a to, že umí povzbudit ostatní je příjemný bonus pro všechny zúčastněné.

10 důvodů PROČ rozvíjet tvořivost

Pravidla lineárního úspěchu se již pár let hroutí. Proč je toto téma důležité pro současné rodiče se dozvíte v následujícím článku. A taky deset dobrých důvodů, proč vzít tvořivost na milost a udělat jí v životě důstojné místo. O jakých zhroucených pravidlech to...

dětí

Firem

sezóna

dospělých

Napište nám

Adresa:
EMA Poděbrady, z.s.
Lidická 12
290 01 Poděbrady

Telefon: 723 442 345

E-mail: info@emapodebrady.cz

Číslo účtu: 115-2126650227/0100