Za poslední rok se kolem mně rozvedlo a rozešlo spousta párů, tolik, že jsem podlehla dojmu, že jsou letos všichni obětí davového šílenství. U všech těch svazků jsem se ptala proč? Stejně většinou skončí s tím jiným/jinou partnerkou stejně, rozuměj: nespokojeně. (Spokojená manželství se předpokládám nerozvádějí).

 

Na mé proč zbyla povětšinou jen jedna odpověď, protože nebyli moc ochotni udělat něco, co by znamenalo změnu jejich zajetého komfortu.

 

Jasně že je příjemný mít svoje pohodlí naučených reakcí, odpovědí, gest a rituálů a ukázat prstem na druhého. Ať on se změní!

 

To všichni známe už z dětství.

 

Dám příklad:

Když se máma zeptá, kdo to udělal? Tak my rozhodně ne. To ona, to ségra! Ne, já to nebyla, on kecá, to byla ona! A bylo to, viník, ač třeba stále anonymní, byl na světě, my jsme to nebyli a mohli jsme tak dál zůstat ve svém pohodlíčku.

 

A co máma? Taky vjela na svou známou kolej – „nebudu se zdržovat s hledáním pravého viníka, aby to po sobě uklidil, stejně to vždycky skončí stejně – rozčílím se, že se nechtějí přiznat a pohádáme se, radši to uklidím/udělám sama a budu mít klid“.

 

Takže tím tu máme minimálně 2 ukázkové zajeté koleje vedle sebe. Dítě a máma si jedou svoji a doopravdy spolu vůbec nekomunikují. Nejsou spolu na jedný lodi. Naopak každý je ve své.

A tohle se pak opakuje ve všech našich vztazích a nespokojenost klíčí, bují a roste, až jednoho dne přeroste tak, že není únosná a musí se to prostě posekat…hlava nehlava.

 

Jenže co na to děti? Ne, fakt nechci dělat moralistu, jen se zamýšlím na fakty. Tyhle děti, byli na začátku našich vztahů pro nás dospělé (teď mluvím hlavně k ženám, ale myslím, že to samé platí o mužích) to úplně nejdůležitější na světě, tak například:

 

  • než se narodily, tím, že jsme je chtěli s láskou a někdy i navzdory „udělat“
  • a pokud to nešlo, tak ještě víc (zhruba po roce snažení jste na čekací listině na umělé oplodnění, takové nepohodlí pro oba partnery a kolik z nás to dobrovolně podstupuje)
  • povedlo se: porod, dneska se skládá z porodu téměř maturita než vůbec proběhne, tolik jsme ochotni mu obětovat času naučit se jeho podrobný průběh, přípravě porodního plánu, jako by to snad šlo naplánovat (teď trochu odbočím, ale napadlo Vás někdy, jak absurdní to je, že naše vyspělá společnost, která umí naučit dokonce už i ledničku připravit nákupní seznam stále neví, jak zjistit, kdy se dítě doopravdy narodí?)
  • po porodu: kojíme/nekojíme, spíme/nespíme/brečíme, šátkujeme/nešátkujeme, plenkujeme/bezplenkujeme, kupujeme plíny/pereme plíny, stravování/přikrmování, oblékání/kočárkování, znakujeme/mluvíme, technika a pestrost vybavení, no jednomu by se z toho zamotala až hlava a jestli je porod malá rodičovská maturita, tak tohle už je fakt vysoká škola, a to už nás stojí jiné usilí (jen vezměte v úvahu ty obhajoby před příbuznými)
  • nemoci, vztekání, vzdorování, puberta, poslouchá/neposlouchá, zlobí, fetuje
  • kroužky, zájmové činnosti, lepší školy, lepší školky, hodné učitelky/domácí učitelky

 

Tolik toho do svých dětí investujeme. Stojí nás spoustu peněz a ještě mnohem víc našeho času. A my to všechno pro ně děláme, protože chceme pro své děti přece to nejlepší.

 

A když pak do takového nášupu přijde partnerská krize (a ona dřív nebo později zcela přirozeně přijde) a ostrost naší vzájemné komunikace se blíží japonskému wasabi, je zdánlivě nejúčinější strategií útěk.

 

Doma najednou není bezpečno. V naší loďce prcháme z přístavu. Zajeté koleje nám už neposkytují ochranu. Tak pryč.

 

Občas se objeví v dálce trosečník, který zoufale potřebuje zachránit, tak jako my, a když si ochotně poskytneme náruč útěchy, tak nový vztah může začít. A ten starý – rozsekat na kusy. Dost bylo přeci palčivé reality.

 

Tak takhle, prosím Vás, ne. Předsevzetí do roku 2017 zní jednoznačně:

 

Každý den být víc kapitánem než trosečníkem.

Fishing boat on Baltic Beach in Niechorze, Poland

Jednám v zájmu dětí. Já mám pochopení pro touhu trosečníků. Lepší realita než ta jejich současná. To je velice důležitá touha a plně ji respektuji. Je zrozena z nespokojenosti.

 

Jen, prosím, zachovejte svoje vztahy pro to nejcennější co máte – děti. Podle průzkumů bude za pár let luxus mít úplnou rodinu. Mámu s tátou a děti „pod jednou střechou“.

 

Chtějte pro svoje děti to nejlepší – luxus je otázkou vašeho rozhodnutí. Tolik jste už investovali času. Nebuďte trosečníkem, buďte kapitánem a vydejte se tím směrem, který je pro vás a vaši rodinu opravdu užitečný.

 

Jestli právě teď řešíte svoji partnerskou krizi, držíte za kliku a chcete utéct pryč, do jiného bezpečného přístavu, tak vám dám tu slíbenou radu (dobrá zpráva je, že působí i preventivně).

Pomůže vám udělat první krok k zachování vašeho vztahu, k záchraně vašich časových investic a zajištění luxusní budoucnosti pro vaše děti:

 

Uznejte, že právě teď vám to ve vztahu moc nefunguje.

 

Nemusíte dělat nic moc světoborného, ani nic hned měnit, nestojí to moc času. Jen to, prosím, udělejte opravdově. Od srdce si nad svým vztahem znechuceně odplivněte.

 

Jak na to prakticky? Kdekoliv se právě teď nacházíte a vím, že je to určitě velice vhodné místo, protože jinak byste nečetli tento text, tak se jen na chvíli zastavte. Nadechněte se a vydechněte, z velkého hluboka.

 

Vybavte si poslední zraňující hádku. To byla síla, co?

 

Máte tohle zapotřebí? Určitě ne, určitě si zasloužíte něco lepšího než tohle. Lepší realitu.

 

Řekněte si něco hodně úlevného, jako třeba: „ve svém vztahu se poslední dobou necítím dobře“ (hodně lehká verze), nebo třeba: nejsem spokojená/ý, jak to u nás doma teď je (lehká verze) nebo jednoduše: můj vztah teď stojí za prd, což jen velice jemně popisuje, že to je úplně na h…..(hořickou trubičku).

 

Zůstaňte na chvíli v tom pocitu. Uvědomte si svoji nespokojenost. Nefunguje vám to. Není to jako dřív. Není to tak, jak jste si představovali. Tohle jste pro sebe nechtěli.

 

Je vám z toho smutno?

 

Dobře. To je v pořádku. Ještě, abyste z toho měli radost.

 

Je vám to líto?

 

Politujte se. Nikdo jiný tu s vámi teď předpokládám není, tak se politujte, jak jste z toho zdrcení, jak je to težké, jak se to nedá vydržet, jak je složité s tím něco udělat, jak toho všeho máte po krk, jak je váš partner nemožný….

 

Tak to prostě teď je. Takový neuspokojivý je teď váš vztah.

 

Máte právo být z toho neštastní. A já jsem první, která to teď s vámi uznává. Ano, uznávám, teď vám to ve vztahu moc nefunguje. Máte pravdu.

 

Až to uznáte, tak si oblékněte kapitánskou čepici a změňte směr. Nespokojenost je důležitá a rodí se z ní touha po lepší realitě.

 

Jak moc se vám chce něco měnit? Těžko donutíme ke změně partnera, když nám samotným se do toho nechce.

 

A přesto, víte co nejčastěji řeším se svými klienty?

 

Nejčastější zakázka zní zhruba takto: chci se zbavit svých špatných vlastností. Takže změna.

 

Jenže vlastnosti jsou naše, jsou tu s námi, jsme to my. Chcete se jako zbavit nějaké své části? A kde bydlí ta špatná vlastnost? V ruce? Zbavíme se ruky a bude to dobré? Nesmysl, že! Je to jen naše nespokojenost s námi samotnými.

 

Není špatná vlastnost. Jsou jen špatné návyky. Ty můžete měnit. Na takové, které vám více slouží. A můžete začít už hned teď. S tím partnerem, kterého teď máte.

 

Nechtějte se zbavit partnera, špatné části vašeho vztahu nebo svých špatných vlastností.

 

Nespokojenost je důležitá. Vítejte nespokojenost ve svém životě. Uznejte ji jako součást vývoje vztahu, jako ukazatel směru. Naznačuje, že tudy ne, tak budete muset jinudy, dělat věci jinak, vyměnit zajetou kolej za jinou. No a co.

 

Když se vám rozbije pračka, taky ji hned nevyhodíte, ale voláte nejdřív opraváře. Většinou se to dá řešit.

 

Stejně jako vztah se dá opravit. A když nevíte jak, pozvěte opraváře. Většinou se to dá řešit.

 

Nespokojenost střídá spokojenost, ale nikdo za vás tu práci neudělá. Ani váš partner ne. Jako je nevyhnutelný náš nádech a výdech, je nevyhnutelná spokojenost a nespokojenost ve vztahu. Je to v pořádku. Život se pohybuje nahoru a dolů. Spokojené páry nepociťují 100% času jen spokojenost. Naopak. Nespokojenost je pro ně signálem, že je na čase chopit se kormidla a změnit směr, opravit rozbité. Nenechají to být.

 

Moje přání do Nového roku pro nás všechny:

 

Přeju si, ať každý z nás najde sílu a odvahu opravovat vztah se svým partnerem. Jediný luxus, který můžete dopřát sobě a svým dětem je život v úplné rodině.

Krásný Nový rok 2017 !!!